Místní knihovna Rozsochy

Akce v roce 2018

 cd-2018-a
cd-2018-b
cd-2018-c

Proč číst dětem?

"Aby měly svět rády. Aby se jim v něm líbilo. Aby věděly, že je větší než to, co vidí jenom očima. Aby mu věřily. A aby věřily nám, co jim čteme. Když čte taková maminka nebo tatínek – to je svět, jak má být: krásný, vzrušující, důvěryhodný, bezpečný a útulný."To jsou krásná slova Luďka Richtera – dramaturga, režiséra a herce, který se takto vyjádřil pro projekt „Celé české čte dětem“, který se snaží připomínat rodičům, aby si i v dnešní hektické době našli čas pro společné čtení se svými dětmi a vedli děti ke čtení.

 A přesně v duchu těchto myšlenek každoročně pořádáme čtecí podvečery v naší obci i my. Neděláme si iluze, že náš program přiměje děti, aby před všemi svými činnostmi a zálibami daly přednost knize, ale snažíme se ukázat, že i čtení – ať už společné nebo samostatné – může být pestré, zábavné, zajímavé a může přinášet radost. A vidíme, že někdy se to opravdu daří!

Ale dost teorie – jaký byl tedy letošní ročník?

Jelikož začínáme druhou desetiletku této akce, řekli jsme si, že „Čtení dětem“ uděláme akčnější a pestřejší – na různých místech, se zajímavými hosty a tématy,  pro malé ale i větší děti, které nám za těch předchozích deset ročníků vyrostly, ale stále chodí dál…A tak vznikl letošní program:

V pondělí 12. března jsme čtecí týden zahájili v prostorách MŠ Rozsochy, cestovatelské pohádky nám přijely přečíst herečky brněnského Pohádkového divadla – Sandra Riedlová a Kateřina Mendlová-Horáčková. Četly jsme o Africe a potom jsme se v divadelním představení do Afriky i všichni společně podívali. A byla to Afrika jak má být!

V úterý 13. března navázala svým programem ZŠ Rozsochy, která si pro děti školního věku připravila cestopisné čtení a povídání s Mgr. Alexandrou Gabrielovou - obdivuhodnou ženou, která se sama s dalšími dvěma cizími ženami vypravila na dobrodružnou „Expedici Borneo“.  


Středa 14. března byla určena pro studenty a veřejnost. Svůj životní příběh, který byl zapsán do knihy „Krvavé jahody“, nám přijela vyprávět sama paní Věra Sosnarová. Zasedací místnost obecního úřadu se zaplnila do posledního místa. Během dvouhodinového excelentního vyprávění této 87 leté ženy, která se svojí mladší sestrou nedobrovolně prožila 19 let v sovětských gulazích, snad nikdo ani nedýchal. Všechny nás celý její příběh velmi silně zasáhl.  Je až neskutečné, kolik nespravedlností, ponížení, bolestí a tragédií se vejde do jednoho lidského života. A není to historie až tak stará…


Paní Sosnarová a její příběh vepsaný do knihy Krvavé jahody

Přes to všechno je paní Věra optimistická, řekla nám i hodně krásných a povzbudivých slov, je plná energie, dokázala nás rozbrečet i rozesmát. Knížka se v knihovně nestačí půjčovat, ale živé setkání bylo opravdu nezapomenutelné!

Čtvrtek 15. března byl opět zaměřen na nejmenší děti – naše pozvání přijal kouzelník Jiří Krejčí, který dětem přečetl pohádkový příběh o popleteném kouzelníkovi.  V druhé části programu se děti zúčastnily školičky kouzel, učily se triky a odhalovaly podvůdky, na závěr společnými kouzelnickými silami vyčarovaly rej světlušek! Byl to opravdu kouzelný podvečer.

Fotka uživatele Obec Rozsochy.

A i páteční podvečer byl pohádkový  - do svého království za divadelní oponu nás 16. března pustili místní divadelníci. Seděli jsme v pohádkových kulisách a první kapitolu knihy „Tajemství staré bambitky“ nám četl sám královský kuchař. Děti se tak dostaly přímo mezi postavy tohoto příběhu, byli jsme doslova vtaženi do děje. A kdo chtěl vědět, jak vše dopadne, mohl zůstat na divadelní představení, které poté, co jsme snědli dort a rozdali si pohádkové odměny, začínal…

"Čtení dětem - za oponou s místním divadelním souborem"

Děkujeme místnímu divadelnímu souboru, který nás vstřícně a mile přijal a věnoval se nám i v tak vypjaté chvíli, jako je hodina před začátkem představení!

Dále děkujeme Obci Rozsochy, která celou akci  finančně podporuje, děkujeme Mikroregionu Bystřicko, který podporuje i naši akci v rámci mikroregionálního projektu „Bystřicko čte dětem“ a dalším sponzorům – Kraji Vysočina, E.on ČR, a.s., Mateřídoušce a Sluníčku.