Místní knihovna Rozsochy

Akce 2012 -2011

PROBĚHLÉ AKCE V ROCE 2012:

VÁNOČNÍ VÝSTAVA „Půjdem spolu do Betléma…“

výstava se uskutečnila 15. a 16. prosince 2012 v budově OÚ.101-1125

_________________________________________
ČTENÍ DĚTEM 2012 - PÁTÝ ROČNÍK

V roce 2006 byla v ČR odstartována kampaň s názvem „Celé česko čte dětem“,  která se zaměřuje na podporu čtenářské gramotnosti dětí a mládeže, ale také na propagaci hodnotné literatury a budování pevných vazeb a hodnot v rodině prostřednictvím společného čtení.

Od roku 2008 se pod záštitou Mikroregionu Bystřicko do této akce zapojuje i naše obec. Formou pětidenní akce s názvem „Rozsochy čtou dětem“ se snažíme dětem ( i rodičům) ukázat, že knihy a společná zábava  může být zajímavou a zábavnou alternativou, jak trávit svůj volný čas.

dscf3816

Letošní čtení dětem probíhalo v naší obci v týdnu od 12. do 16. března 2012. Místem konání se jako každoročně stala MŠ Rozsochy. Na každý den byl připraven zajímavý program, hosté, občerstvení, odměny. A tak vše mohlo začít:

V pondělí jsme se mohli přesvědčit, že moudrost a důvtip může být mnohdy účinnější než hrubá síla a že na rozum je i peklo krátké…

dscf3786

Pohádku „O hloupých čertech“ nám zahrálo divadlo Netratrdlo. I následná pohádka, kterou nám poutavě přečetla Lenka Cacková ze Štěpánova n. S., byla z čertovského prostředí. Poslechli jsme si veselé historky ze života čerta Matese z knihy Radomíra Ráčka. Pondělní setkání bylo zakončeno soutěží a malováním.

V úterý jsme se s naším dalším hostem – Janou Vandírkovou – podívali  do Afriky. Prohlédli jsme si mnoho krásných míst a zvířat, poslechli vyprávění, pohádky i legendy, které skvěle doplňovaly promítané fotografie a dotvářely a přiblížily nám tak celkovou africkou atmosféru.

dscf3809

Ve středu mezi nás s pohádkovou knihou zavítala Mga. Petra Špačková-Lintymerová, pedagog zpěvu Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci, odborná asistenka herectví na JAMU v Brně. Dětem přečetla příběhy o zvířátkách a svým přednesem zaujala všechny přítomné bez ohledu na věk. I ve svém doprovodném programu dokázala děti skvěle zaujmout a doslova strhnout k různým aktivitám, pohybovým hrám, zpívání.

dscf3851

Ve čtvrtek jsme se opět vydali na cesty, společně s naším průvodcem - Telmenem Baigalem, studentem Hotelové školy ve Velkém Meziříčí,  jsme zavítali do Mongolska. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých věcí z této poměrně neznámé země,  poslechli si mongolské pohádky a prohlédli obrázky a fotografie. A velmi zajímavé byly i výrobky, které nám náš host přivezl ukázat – papírové skládanky různých velikostí, tvarů, a funkcí – ORIGAMI. A do výroby jedné takové skládanky jsme byli posléze i zasvěceni – pod dohledem našeho hosta tak všichni přítomní se zaujetím skládali, ohýbali a přehýbali papír až z něj nakonec vytvořili konečný výrobek v podobě ptáka –jeřába.

dscf3898

V pátek nás čekalo poslední čtení a aby konec nebyl smutný – vsadili jsme na jistotu. Naše pozvání přijal loutkoherec Jan Hrubec z Nového Města na Moravě, který si na čtení připravil veselou pohádku I. Březinové s názvem „Teta to plete“.  A báječně jsme se pobavili i v druhé části pátečního programu. Pan Hrubec nám se svými loutkami zahrál pohádku „Princezna na hrášku“, která byla díky netradičnímu pojetí a úžasnému výkonu našeho hosta opravdu skvělá.

dscf3913

Zajímavá byla i prohlídka samotného divadla a loutek, které si pan Hrubec vlastnoručně vyrábí.

A potom zazvonil zvonec……..

A s rozloučením byla spojena ještě jedna příjemná činnost – odměněny měly být děti, které se min. 3x v týdnu některého programu čtení zúčastnily. Podle počtu nalepených obrázků v kartičce každého návštěvníka se ukázalo, že 29 dětí mělo 100% účast, 17 dětí mělo účast nižší.

Díky podpoře obce Rozsochy a Mikroregionu Bystřicko, který pro obce získal sponzorské dary od Nadace OKD, Fondu Vysočina a E.On ČR tak mohli být pěknou knihou,  ale i samotným hodnotným programem, odměněni všichni.

Kladné ohlasy ze strany dětí i dospělých nás i letos utvrdily v tom, že tato akce má svůj význam, že děti mají zájem bavit se i jinak než vysedáváním u televize a počítače a je jen na nás dospělých, k čemu jinému je přivedeme….a může to být třeba i četba. Ale pozor, čtenářem se člověk nerodí, čtenáři musíme ukázat cestu…

Alena Jarošová

---------------------------------------------------------------------------------------------

ROK 2011
VÁNOČNÍ CESTA - rok 2011
Vánoční loutková divadelní hra pro děti v podání Jana Hrubce, kterou jsme zhlédli dva dny před štědrým dnem, opravdu stála zato a potěšila děti i dospělé.
hrubec-loutky
ČTENÍ DĚTEM 2011! - ohlédnutíobrazek

Už jsme si zvykli na to, že v mikroregionu Bystřicko probíhá každoroční akce, v rámci které organizují jednotlivé obce setkání dětí se zajímavými lidmi, kteří jim předčítají ze svých oblíbených knih a kromě toho jim tato večerní setkání zpestřují  dalším programem, kterým bývá vyprávění, hraní, tvorba, soutěž nebo nějaká další přínosná aktivita. Dětem je zprostředkován kontakt s knihou, která začala být vytlačována novými informačními technologiemi, jako je televize nebo výpočetní technika. Navíc mají možnost setkat se s lidmi, které by třeba jinak nepotkali, dovědí se spoustu nových věcí a mohou  se aktivně pobavit.

 

eon-rgb-nahled

Sponzorem akce Bystřicko čte dětem je společnost E-ON

Je velký rozdíl v tom, když dostane mladý člověk, který by měl rozvíjet své schopnosti, při sledování televize v rámci filmu komfortně naservírovaný obraz, emotivní hudbu i hlas a stane se pasivním konzumentem příběhu nebo když se ten samý člověk začte do zajímavého příběhu v knize a je nucen naplno zapojit logiku, fantazii a představivost. Proto by byla velká škoda, kdyby skončily knihy, coby tradiční zdroje informací, zapomenuty ve skříních či na půdách.

V Rozsochách proběhl již čtvrtý ročník čtení dětem v týdnu od 28. února do 4. března.

V pondělí jsme vyslechli veselé pohádky a básničky J. Nohavici, které nám velmi poutavě a mile přečetla Mgr. Lenka Macháčková.  I následný program pokračoval ve velmi příjemné atmosféře - za doprovodu kytary jsme si zazpívali některé "hitovky" toho známého písničkáře a hlavně "dospělá" část publika byla velmi překvapena, kolik písniček pro děti Jaromír Nohavica napsal a že se i tyto písničky velmi dobře poslouchají i nám odrostlejším...  Samozřejmě došlo i na "Tři čuníky", ale musíme zmínit, že místní děti znali i spoustu jiných písniček a zpívali společně s Lenkou Macháčkovou.

V úterý četl dětem místní divadelní ochotnický spolek z pohádkové knížky Vodnické pohádky, dozvěděli jsme se i něco o životě vodníků v čechách a dokonce nás dva zástupci tohoto "mokrého řemesla" navštívili.  Spolu s nimi jsme posvačili zelené žáby a dušičkové bonbóny ze zelených hrnečků s pokličkami.

kopie-dscf3161

 

Ve středu k nám rovnou z pohádkové knížky vyskočil Popelák, princezna, šašek, macecha se svým podařeným synáčkem i pan král. Pracovníci Hospicového hnutí, kteří nám přijeli pohádku pro děti zahrát, nenechali rozhodně nic náhodě a pohádkové představení bylo opravdu strhující...

dscf3184

Ve čtvrtek nám knihu s krkolomným názvem " Bukukururuna" spisovatele Karla Slabého - přijela přečíst Lenka Cacková.  Pohádkový příběh o děvčátku, které s pomocí svých přátel zvítězí nad čarodějnicí Bukukururunou Bradlafousovou byl vydán už v roce 1961, ale svým svižným dějem plným kouzel a zvratům by v klidu mohl sekundovat i dnešním moderním pohádkám. K příjemnému poslechu zcela jiště přispěl i profesionální přednes divadelní herečky Lenky Cackové.

A se slovíčky a jazykolamy jsme si pohráli i v doprovodném programu.

I díky Lence Cackové teď víme, že ani staré knihy nejsou k zahození a opravdu stojí za přečtení!

/druhé vydání knihy vyšlo v roce 1991 pod titulem: Pohádka o jedné čarodějnici, králi trpaslíků a Plaváčkovi/

V pátek na naše poslední počteníčko přislíbili účast členové Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina. Jednalo se opravdu pouze o příslib, neboť podmínkou jejich vystoupení u nás bylo, že nebude zrovna nikde hořet. A tak jsme čekali, zda hasiči přijedou nebo zda nám v průběhu čtení účinkující neuteče konat svoji povinnost...

Naštěstí byla situace v kraji Vysočina klidná a tak pan Fendrych mohl dětem přečíst celou pohádku od Jana Wericha, popovídal nám o práci hasičů, rozdal zábavné úkoly a odměny a poté sebral vysílačku, skočil do hasičského auta zaparkovaného před budovou a spolu s ostatními kolegy odjel zpět na svou základnu v Bystřici nad Pernštejnem.

A zazvonil zvonec a čtení je konec - teď už je to zase na Vás dětech a rodičích....

Velikonoční výstava, divadelní představení "VELIKONOČNÍ CESTA"

 

O letošních Velikonocích měli možnost místní, ale i přespolní, načerpat tu správnou sváteční atmosféru týden před těmito svátky v zasedací místnosti obce Rozsochy, na výstavě, kterou společně připravily paní knihovnice Alena Jarošová, osvědčená aranžérka Markéta Štouračová a pracovnice obecního úřadu Ing. Andrea Bělíková. Výstava se všem návštěvníkům líbila a její organizátorky si zaslouží naše poděkování.imga0071

Na jarní výstavu tématicky navázalo divadelní představení divadla NETRATRDLO pro děti - Velikonoční cesta.

05-20k-s-115-20k-s-1