Místní knihovna Rozsochy

Akce v roce 2016

Akce knihovny

Návštěva ZŠ Rozsochy - exkurze v knihovně

Ve středu 16. března 2016 nás čekala milá návštěva - na exkurzi přišli žáci a učitelé ZŠ Rozsochy.

Děti zamířily nejdříve do místní knihovny, kde se dozvěděly základní informace o chodu a fungování knihovny, nad veselými obrázky Josefa Lady si s knihovnicí popovídaly o zacházení s knihou, prohlédly si knihovnu i knižní zajímavosti (nejmenší a největší knihu, nejstarší knihu, knihy našich prababiček apod.). S chutí se pustily i do kvízové hry, která prověřila  čtenářské schopnosti, přehled ve světě literatury i orientaci v knihovně. Vše dopadlo dobře - děti rozluštily tajenku, která se zároveň stala i pomyslným klíčem na cestě k pokladu...

Článek ze ZŠ Rozsochy:
Místo školních lavic do knihovny!

Dne 23. března jsme vyměnili vyučovací lavice za prostory obecní rozsošské knihovny. Vzhledem k tomu, že proběhla akce Česko čte dětem, skvěle se nám tato příležitost hodila. Knihovnou nás provedla paní Alena Jarošová, která děti seznámila s organizací knih, s jejich řazením, ukázala dětem, z jakých knih si četly jejich babičky, a dokonce i prababičky, a měla pro děti připravenou pěknou literární soutěž s pohádkovými bytostmi. Na závěr ještě sladkou odměnu. Poté se nám věnoval pan starosta Holý a povyprávěl nám o historii obce Rozsochy, přidal pár „špeků“, vysvětlil nám význam obecního znaku a měli jsme možnost zúčastnit se i hlášení v přímém přenosu, což, vpravdě, děti asi nadchlo nejvíce. Za toto pestré dopoledne oběma moc děkujeme a těšíme se na další případná setkávání.

....................................................................................................................................................................................

Čtení dětem 2016:

Devátý ročník rozsošského čtení dětem je za námi. I letošní čtení bylo příjemné, zábavné a snad i inspirující k další četbě.

První den čtení přijal naše pozvání autor knihy "40 dní pěšky do Jeruzaléma" Ladislav Zibura. Vyprávěl nám svoje historky z cest, ukázal fotografie zajímavých lidí a míst, četl úryvky ze své knihy. Díky němu jsme alespoň takto zprostředkovaně zažili báječné dobrodružství!

Další "čtecí" podvečer byl také ve znamení cestování a poznávání zajímavých míst - o své cestě a pobytu na Tchaj-wanu nám přišla popovídat studentka Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, slečna Kristýna Pavlačková.

I když se zpočátku zdálo, že tento podvečer bude patřit převážně starším dětem, velice pozorně poslouchaly i ty malé. Hned v úvodu se naučily čínský pozdrav, v průběhu ochutnaly tchajwanský čaj z voskové tykve, vyslechly si pohádky  (Jak opice lovily měsíc, O bohu Země nebo O dračím králi), jednu dokonce i v čínském „originále“, prohlédly spoustu fotek a dozvěděly se zajímavosti o Tchajwancích, o jejich jídle, o hlavním městě Tchaj-pej, o ostrovní přírodě, o počasí…
Domů děti odcházely s kartičkami jejich vlastních jmen zapsaných čínskými znaky.

Čtení dětem - ZŠ Rozsochy - Kr. Pavlačková - Tchaj-wan, 7.3.2016

 

Třetí podvečer byl indiánský. Hned na úvod si děti vyrobily vlastní čelenku, vyzdobily si obličeje a společně zasedly k indiánskému příběhu, který nám přijeli přečíst herci divadélka Emillion. Po "občerstvovací" přestávce, která mimochodem byla součástí každého čtecího dne,  následovalo veselé divadelní představení ze života indiánů.

Indiánské čtení - 8.3.2016 -Divadlo Emillion - indiánský příběh

 

Čtvrtý společný podvečer byl ve znamení knih Aloise Mikulky. Zábavné a opravdu neotřelé pohádky nám přečetla Kateřina Rakovčíková, herečka divadélka Paravánek.  A i po přestávce jsme pokračovali ve stejném duchu - s dechberoucí energií nám tato herečka zahrála pohádku zmíněného brněnského autora - Aloise Mikulky, s názvem "Dům u pěti set básníků". A na to, co zvládne jedna herečka a co všechno se může v jedné pohádce přihodit, hleděli    s obdivem a zájmem nejen děti, ale i všichni přihlížející dospělí!

I Poslední čtecí podvečer byl ve znamení pohádek - tentokrát to byly pohádky o mašinkách. Ty nám přijel přečíst pan Libor Pokorný, starosta obce Rožná. K pohádkám přidal i vyprávění o mašinkách a železnici a dětem zapůjčil i pravé železničářské pomůcky a propriety. A to jsou věci, ke kterým se opravdu jen tak běžný smrtelník nedostane...

Čtení a povídání o mašinkách - pan starosta Libor Pokorný (Rožná)

Tak takto jsme si letošní devátý ročník rozsošského čtení dětem užili. Naší snahou bylo ukazát dětem, že čtení není nuda a ztráta času, tak doufejme, že se nám to alespoń trošku podařilo.... A už se těšíme na 10. ročník!

Děkujeme sponzorům akce, kterými jsou Kraj Vysočina, E-On, Mikroregion Bystřicko a Obec Rozsochy.

ctd20162