Místní knihovna Rozsochy

Akce - 2010-2005

AKCE V ROCE 2010:

Den otevřených dveří - návštěva žáků ZŠ Rozsochy a MŠ Rozsochy

+ Vánoční výstava s "živým" vyprávěním Josefa Lady....

Ladovy Vánoce. Tak to bylo téma letošní vánoční výstavy, která byla připravena od pátku desátého, do neděle dvanáctého prosince v prostorách zasedací místnosti Obecního úřadu Rozsochy pro každého, kdo měl chuť se přijít jen tak podívat  a nebo se nechat inspirovat dovedně naaranžovanou výzdobou, která spojila jednotlivé vystavené exponáty v jeden celek, probouzející v nás sváteční, vánoční atmosférou.

vystava-vanoc-2010

V páteční dopoledne byla výstava vyhrazena dětem ze Základní školy, které sem se svými učiteli zavítaly, samozřejmě, především užít onu slíbenou vánoční výstavu, ale také okouknout, jak to vlastně vypadá a chodí na takovém obecním úřadě. Děti i jejich učitele přivítal starosta obce a provedl je novými prostorami úřadu. Školáci byli překvapeni, co různých dokumentů skrývají velké skříně postavené podél stěn, se zájmem si prohlížely různé upomínkové předměty od partnerských obcí ze Slovenska a Polska a velký zájem dětí vzbudily vlajky, postavené ve stojanu starostovy kanceláře. Při prohlídce vybavení kanceláří bylo také hned každému jasné, že bez pořádné výpočetní techniky se dnes neobejde skutečně nikdo, natož pak obecní úřad. No a na závěr své exkurse viděli školáci na vlastní oči, jak vypadá skutečné hlášení místního rozhlasu.

deti-zs-vanoc-2010

Z kanceláří vedla cesta školních dětí do knihovny, kde měla paní knihovnice připraveno zajímavé povídání o tom, jak to u nás chodí s knihami. Děti se dověděly, že dnes si, pro zlepšení výběru knih pro své čtenáře, knihy půjčují mezi sebou i samotné knihovny, že knihu, kterou potřebujete, a vaše knihovna ji právě nemá, vám klidně může zajistit takzvanou meziknihovní výpůjčkou od jiné knihovny. Povídání paní knihovnice bylo velmi zajímavé, děti se dověděly spoustu nového, ale přece jen se stále více těšily na tu slíbenou výstavu. Dokonce s sebou přinesly, jako vstupné, obrázky s motivem Vánoc, které před touto návštěvou samy namalovaly. Paní knihovnice byla velmi ráda a obrázky vystavila v knihovně pro další návštěvníky, spolu s obrázky od dětí z mateřské školy, které se na vánoční výstavu přijdou podívat až v pondělí. A teď honem na tu slíbenou výstavu.

p1030514

V prostorách zasedací místnosti, kde byla výstava nainstalovaná, seděl pán s brýlemi, fajfkou a cosi maloval. No, řekněme, že při troše fantazie by to mohl být samotný pan Lada. Pěkně děti přivítal a vyprávěl jim o tom, jak to vždycky probíhalo, když nastal u nich, v Hrusicích, dlouho očekávaný čas Vánoc. Děti poslouchaly jeho vyprávění a přitom si prohlížely Ladovy obrázky, vyložené na prostorných stolech, a vánoční výstavu, jejíž součástí bylo kromě přírodně ozdobeného stromečku několik druhů Betlémů, a spousta dalších věcí, jako adventní věnce, svícny, jmelí, Barborky a vše, co patří na vánoční stůl.

Z výstavy si s sebou děti odnášely nevšední zážitky, spoustu poučení, sváteční, vánoční náladu ale také spoustu otazníků, co že to letos bude pod stromečkem? Přejme jim, ať se jim všechna jejich tajná vánoční přání splní. Třeba se mezi nimi, vedle všech panenek Bárbí, videoher či skládacích monster objeví i nějaká pěkná knížka nebo „jen“  přání kompletní rodiny u štědrovečerní večeře.

ROK 2010:

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ – 26. a 27. června 2010

U příležitosti setkání rodáků se uskutečnil den otevřených dveří. V knihovně byla připravena Power Pointová prezentace místní knihovny, na které se mohli návštěvníci dozvědět zajímavosti z historie i současnosti knihovny v Rozsochách a shlédnout fotografie z akcí konaných v knihovně.

V knihovně byla také připravena výstavka prací místních dětí na téma: „Pověsti z Vysočiny“. Kouzelné pověsti děti vyslechly na akci „Čtení dětem“ a návštěvníci knihovny si je mohli přečíst přímo na této výstavce. Krásné obrázky dětí doslova dokreslili celkovou atmosféru opravdu zajímavých pověstí…

V knihovně jsme si také připomněli významné osobnosti spojené s naší obcí.

A když jsme v té knihovně – dáma jistě promine – na prvním místě jsme v knihovně připravili obrázky a životopis spisovatele Gustava Pflégra Moravského, který strávil část svého dětství ve Vojetíně a navštěvoval i školu v Rozsochách.

obrazek

Jako druhou osobnost jsme zvolili již zmíněnou dámu, naivní malířku světového věhlasu – Natálii Maslikovou-Schmidtovou, která také strávila část svého života v naší obci.

obrazek

A věřte že již životopisy těchto dvou slavných lidí byly tak zajímavé, že by vydaly na román…

Mottem této akce se stala věta, která byla zmíněna na jedné z výstav této zajímavé malířky:

Máte padesát?! Dost času na to, aby jste namalovali tisíce obrazů jako Natálie Masliková-Schmidtová.“

Takže pokud váháte, neváhejta a pustťe se do věcí na které jste si doposud netroufli. Jak říká ve své knize báječná autorka Betty McDonaldová – „KDOKOLI MŮŽE DĚLAT COKOLI“…

 

Návštěva dětí ze ZŠ Rozsochy

p1030529


 

KURZ PRVNÍ POMOCI

V červnu 2010 se uskutečnil v knihovně kurz první pomoci pod vedením zdravotní sestry Z. Burešové.

Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých a životně důležitých informací, které jsme si také mohli vyzkoušet v praxi – na figurínách dospělého člověka a malého miminka jsme zkoušeli masáž srdce a umělé dýchání z úst do úst, do rukou se nám dostalo mnoho zdravotnických pomůcek a vyslechli jsme mnoho praktických rad, jak postupovat v situacích, kdy opravdu jde o každou vteřinku a záleží na každém z nás…

Je to tak, štěstí přeje připraveným!

 


1. března – 5. března 2010 – ČTENÍ DĚTEM

Stejně tak, jako v předchozích dvou letech, se i letos Rozsochy zapojily do mikroregionální akce „Bystřicko čte dětem“ a všichni se mohli opět utvrdit v názoru, že společné čtení pro děti, ale i pro dospělé, může být velmi příjemným a inspirujícím zážitkem.

obrazek

čtení není nuda

Hned v pondělí přivítalo početné dětské publikum příjemně překvapeného místostarostu Bystřice nad Pernštejnem Bc. Josefa Vojtu, který si hned na začátek pro děti připravil těžký kalibr – Příhody Ferdy mravence od Ondřeje Sekory. obrazek

Poté, co děti vyslechly několik kapitol, jim dobře známých, a velmi oblíbených příhod dvou veselých hmyzích chlapíků a jejich přátel, se náš milý host v rámci doprovodného programu pustil do prezentace zajímavých nadobecních bystřických záměrů typu hvězdárna, zimní stadion nebo centrum zelených vědomostí. Jeho malí posluchači kupodivu nejen s velkým zájmem poslouchali, ale navíc měli spoustu zlepšovacích návrhů, které si pan místostarosta určitě dobře zapamatoval a všechny projekty z gruntu přehodnotí. Na konec si děti vyslechly, jaké to je, když se člověk, pracující na radnici, dostane do situací, které jsou takzvaně k popukání, ale až s odstupem času. Takže se nakonec všichni s pondělním hostem loučili přinejmenším s úsměvem na rtech a každý odcházel velmi dobře pobaven. V úterý čekalo na děti i dospělé, setkání s paní knihovnicí Alenou Jarošovou a pracovnicí mikroregionální kanceláře paní Blankou Slanou. Obě dohromady si pro děti připravily zajímavé čtení starých pověstí z našeho blízkého okolí. Jako doprovodný program byla vyhlášena soutěž v malování. Každý dětský účastník měl namalovat nejzajímavější bytost z některé z pověstí, které večer vyslechl. A děti si vskutku daly záležet. Všechny obrázky byly tak krásné, že porotě nezbylo, než nakonec tři vítězné obrázky vylosovat. Jejich tvůrci obdrželi jako památku na úterní čtecí večer, krásnou loutku. Jistě lze říci, že na setkání s knihou v Rozsochách byla po všechny dny velmi krásná účast. Ale ve středu, to tu bylo přímo narváno. Každý se chtěl setkat s představitelem „Zahálky“ ze známého seriálu „Četnické humoresky,“ Aby ne! Nestane se vám každý den, aby vám předčítal herec Městského divadla v Brně, oceněný cenou „Křídla“ v kategorii Nejpopulárnější herec, Cenou kolegia Dokořán, Cenu Alfréda Radoka a prestižní Cenou Thálie. obrazek

Potvrdilo se, že pan Pardus je velmi příjemný člověk, který dokáže vytvořit krásnou, zábavnou atmosféru a který má velmi rád děti. Dokázal to už tím, že přijel i se zánětem středního ucha – nemohl přece děti zklamat. obrazek

Čtvrteční čtení patřilo, stejně tak jako v prvním ročníku této akce, manželům Dvořákovým, z naší základní školy. A tentokráte na děti čekaly jejich oblíbené pohádky. V doprovodném programu, si děti mohly samy vyzkoušet, jak dávaly při čtení pozor, neboť si pro ně Dvořákovi připravili plno zajímavých doplňovaček a vymalovánek.

obrazek

Páteční čtení patřilo Povídání o pejskovi a kočičce od Josefa Čapka, v podání rozsošských divadelních ochotníků.

obrazek
obrazek

…přesně podle receptu pejska a kočičky

obrazek

…a tohle je výsledek

No a aby to nebylo jen o povídání, tak si všichni společně upekli pejskův a kočiččin dort. A ten pak také všichni společně snědli. Ale nemusíte mít strach, nikdo nedopadl jako ten pes nenasyta, kterému bylo po dortu špatně. Nejen, že dort byl řádně vychlazen, ale veškeré jeho komponenty byly zaručeně jedlé i pro děti.

obrazek

Co říci závěrem? Určitě velmi a srdečně poděkovat všem obětavým předčítajícím, kteří nám věnovali svůj čas, osobní kouzlo a dobrou náladu. A v neposlední řadě popřát všem dětem, a i jejich rodičům, aby si na sebe našli vždycky dost času. A dobrá knížka je tím nejlepším pojítkem pro společně trávené večery. Nejen, že nás sblíží a zabaví, ale ona nás i rozvíjí a vychovává. Děkujeme společnosti ČEZ a Kraji Vysočina, od kterých byl projekt finančně podpořen.

 


Akce v roce 2009:

Čtení dětem – Rozsochy četly dětem

Akce v roce 2008:

VÁNOČNÍ SETKÁNÍ V KNIHOVNĚ

Čas, hlavně ten „předvánoční“ se tak pomalu vleče, proto jsme pro děti uspořádali v naší knihovně vánočí setkání, aby nám to těšení se na Ježíška lépe utíkalo…

Při poslechu vánoční koledy jsme zapálili svíčky na adventním věnci a povídání o vánocích mohlo začít…

obrazek

Hned v úvodu se mohli děti dozvědět, jak to vypadá, když vánoce „vyhlásí stávku“ a rozhodnou se, že z důvodu lidské špatnosti vůbec nepřijdou. O tom, jak takové vánoce-nevánoce vypadají „nám vyprávěl“ K. Čapek ve své pohádce „O Vánocích, které nechtěli být“.

Všichni jsme si pak oddechli, že k nám vánoce přišly a přicházejí každý rok a jsou vždy šťastné a veselé. A při povídání o těch „dnešních“ vánocích jsme si položili otázku, jak asi vypadaly vánoce před sto a více lety. Jelikož to nikdo z přítomných nepamatoval, prohlédli jsme si obrázky J. Lady, který takové starodávné vánoce nezapomenutelně nakreslil. A aby nám k těm obrázkům také někdo něco zasvěceného řekl, poslechli jsme si to přímo z úst autora – malého Papíka Ševců, z knihy Kocour Mikeš.

Dále jsme si povídali o dodržování různých vánočních zvyků – přečetli jsme si úryvek z knihy Babička od B. Němcové a vzpoměli jsme i další dávno zapomenuté zvyky a tradice – klepání bezem, házení střevícem, pečení vánočky…

obrazek

O od tradic už je jen krůček k tradiční štědrovečerní večeři – současné i té starobylé, i o tom jsme se dozvěděli z knihy „Kocour Mikeš“ a „Babička“. Ale povídali jsme si i o tom, jaké dobroty si na svůj štědrovečerní stůl servírují lidé z různých zemí a museli jsme si přiznat, že náš smažený český kapr je ve srovnání třeba se žabími stehýnky, které konzumují lidé o vánocích ve Francii, naprostá lahůdka…

A po večeři už musel přijít na řadu – kdo jiný než Ježíšek a povídání i o tom, kdo rozdává dárky v cizích zemí – čarodejnice Tiffany, trolové, vánoční duch… Dozvěděli jsme se, jak tráví vánoce děti ve španělsku, grónsku, finsku a mnoho dalších zemí.

A na závěr jsme vzali do rukou pastelky a při poslechu pohádky o tom, jak trávil štědrý den Maxipes Fík, Čmelda a Brunda nebo vkl a beránci jsme se přesvědčili, že naše české vánoce jsou zaručeně nejlepší a jsou opravdu šťastné a veselé….

obrazek
obrazek

 


 

Celé Česko čte dětem

obrazek

Obec Rozsochy se letos připojila k celostátní akci nazvané „Celé Česko čte dětem,“ kterou již od roku 2006 uvádí do života stejnojmenná obecně prospěšná společnost z Ostravy. Smyslem společných čtení, která se odehrávají v přátelské atmosféře, s doprovodným programem, je ukázat dětem, že kniha může být stejně zajímavým společníkem jako televize nebo osobní počítač. Společně strávené večery nad zajímavými knihami mají přispět k vytvoření návyku pravidelného čtení a tím pak k rozvoji jazykových znalostí, myšlení, paměti a obrazotvornosti. Společná večerní čtení probíhala v Rozsochách, v toho času nevyužitých prostorách přízemí budovy mateřské školy, které pro tento účel zaměstnanci školky vkusně vyzdobili, a tak zde vzniklo velmi příjemné prostředí pro všechny posluchače, čtenáře a baviče, kteří se zde po pět večerů od 28. ledna do 1. února vystřídali.

obrazek

Sérii posezení nad knihou zahájil starosta obce Vír, Mgr. Ladislav Stalmach, který vlastně do společného čtení Rozsochy navedl. Přítomné pobavily příhody party kluků z knihy „Mikuláš a jeho přátelé“ od francouzského autora Jeana-Jacquese Sempé, zvláště kapitola o nepodařeném kouzlení. Na tu pak obratně navázal doprovodný program, který se odehrál ve znamení kouzel a triků.

obrazek

Druhé společné čtení proběhlo ve znamení přírody. Pozvání přijal ornitolog pan Jaromír Čejka ze Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a dětem přečetl úvodní kapitolu knihy Karla Nového „Rybaříci na Modré zátoce.“ Vyprávění o rodině ledňáčků vystřídala pěkná a poučná prezentace o ptactvu našeho kraje, při které si děti mohly ověřit svoje vlastní znalosti. Třetí setkání s knihou proběhlo ve znamení bajek. Pozvání k účinkování přijali manželé Dvořákovi ze Základní školy Rozsochy. Děti i dospělí se dověděli spoustu zajímavostí o tomto literárním žánru, několik bajek si se zaujetím vyslechli a v navazujícím programu děti soutěžily ve znalostech moudrých poučení, která s sebou děj přečtených bajek přinesl. Čtvrteční večer s knihou byl večerníčkový. Knihovnice místní knihovny Alena Jarošová a Eva Prášilová si pozvaly jako posilu Ádu Padrtkovou a Janu Tulisovou se kterými pak společně četly příběhy postaviček, všem dobře známých z večerníčků. Na čtené příběhy maxipsa Fíka nebo Makové panenky s motýlem Emanuelem pak v další části večera navázaly pohádkové příběhy, promítané ze starobylé dětské promítačky. Děj těchto pohádek si děti samy komentovaly. Pátečním posezením s knihou uzavřel letošní řadu čtení starosta obce Rozsochy Augustin Holý. Děti se mohly dovědět zajímavosti ze života známého autora dětské literatury Ondřeje Sekory a poté se pobavit veselými historkami z jeho knihy „Kronika města Kocourkova.“ Na čtení navázal hádankový program, ve kterém děti překvapily svojí znalostí starých hádanek. Pásmo večerů s knihou se v Rozsochách setkalo se zájmem. Našlo se dosti těch, co byli ochotni předčítat a naštěstí se našlo i spoustu těch, kteří jim s potěšením naslouchali. Jediný problém snad nastal tehdy, když někteří dospělí nemohli na poslední chvíli sehnat dítě, kterému by dělali doprovod a na akci se z tohoto důvodu nedostali. Pro tento případ počítají pořadatelé v rámci příštího ročníku čtení se zřízením půjčovny dětí…

 


 

V sobotu 9. a v neděli 10. října 2005 proběhla v knihovně „Přehlídka Babiček“ od Boženy Němcové

/celkem se sešlo 22 knih, 4 byly stejné, na výstavě se objevilo celkem 19 knih/ návštěvníci si mohli také prohlédnout nejstarší knihu v knihovně, nejmenší knihu a ostatní zajímavosti/

obrazek
obrazek
  • v rámci „Týdne knihoven“ probíhala součastně výtvarná soutěž pro děti

„Moje oblíbená kniha, literární hrdina“

  • celkem se sešlo 52 obrázků, vylosováno bylo 10 cen
  • výstavu navštívilo 96 lidí
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

S cílem ukázat čtenářům cestu do knihovny proběhla ve spolupráci se ZŠ Rozsochy v úterý 11.10.05 návštěva školáků 1–5 třídy.V prosinci 2005 proběhla výstava „Štědrej večer nastal“, kde se návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí z historie vánoc a vánočních svátků, vánoční zvyky v cizích zemích, zapomenuté zvyky, pranostiky, vystaveny byly knihy s vánoční tématikou

Výstavu navštívilo asi 150 lid