Místní knihovna Rozsochy

Aktuality - aneb co se právě děje...

foto-knihovna-2017

Čtení dětem 2019:

Máme za sebou dvanáctý ročník akce „Rozsochy čtou dětem“. I v letošním roce jsme si našli pět dnů v březnovém týdnu, které jsme věnovali setkání - s dětmi a jejich rodiči, na zajímavých místech v naší obci, s milými hosty a jejich oblíbenými knihami. Přesně o tom totiž tato akce je. Ukázat dětem, že čtení není přežitek, ale že může být zábavné, pestré, dobrodružné a zajímavé. A je skvělé, když se tohle vše dá sdílet společně. A ještě lepší je, když to i dětem nenásilnou formou něco přinese…

A jak tedy „čtení dětem“ probíhalo?

Pondělního zahájení v Mateřské školce Rozsochy se ujalo divadlo Zlatý klíč. Jeho představitelé – manželé Stuchlíkovi – přijeli se svojí oblíbenou knížkou a divadelním představením plným veselých písniček, nádherných loutek a vtipných scének.

Čtení dětem 2019 - Divadlo Zlatý klíč

Čtení dětem 2019 - Divadlo Zlatý klíč


V úterý jsme se přemístili do Zasedací místnosti Obecního úřadu Rozsochy. Čtení bylo určeno starším dětem a studentům. Čekal nás vzácný host - naše pozvání přijala paní Erika Bezdíčková. Žena, jejíž život tragicky poznamenaly historické události - druhá světová válka, kde prošla peklem koncentračních táborů a přišla o všechny svoje blízké, ale i období komunismu. A slyšet vyprávění z úst člověka, který vše zažil na vlastní kůži je opravdu silný a nezapomenutelný zážitek. Stejně jako samotné setkání s paní Bezdíčkovou.

(Erika Bezdíčková pár dnů před našim setkáním získala titul Ministerstva kultury „Dáma české kultury“, který je udělován lidem, kteří se nikdy ve svém občanském životě ani v umělecké tvorbě nezpronevěřili nejvyšším mravním zásadám.)

Čtení dětem 209 - beseda s Erikou Bezdíčkovou

Čtení dětem 209 - beseda s Erikou Bezdíčkovou


Ve středu jsme se vrátili k menším dětem a pohádkám do Mateřské školky Rozsochy. Na programu bylo čtení o cestování, s brněnským Pohádkovým divadlem Sandry Riedlové, které bylo doplněno tématickým divadelním představením. Spolu s černouškem Bum-ti jsme vyrazili na cestu za splněným snem – vidět na vlastní oči sněhové vločky v dalekém Grónsku. Byla to opravdu dobrodružná, výpravná a zábavná cesta…Čtvrteční čtení jsme prožili v místní Hasičské zbrojnici. Přivítali nás totiž dobrovolní hasiči Rozsochy. A bylo to vřelé a milé setkání - na děti čekalo příjemné prostředí uzpůsobené této akci, výborné pohoštění, přehlídka hasičských uniforem a techniky. Nechybělo samozřejmě ani čtení, děti si s opravdovým zájmem vyslechly dvě hasičské pohádky. SDH Rozsochy moc děkujeme!

Na obrázku může být: 3 lidé, sedící lidé, dítě a uvnitř


Páteční čtení probíhalo v Základní škole Rozsochy. O své cestě a pobytu na Islandu nám přijela popovídat Zdenička Krůpová (Novotná). A ani u tohoto cestopisu nechybělo čtení - vyprávění a promítání fotografií bylo doplněno pohádkami z Islandu. Vše do sebe krásně zapadlo a bylo to moc hezké a zajímavé. A jako sladká tečka byly i koláče, které na tuto akci napekli místní žáci!

 

A tím jsme týden společného čtení slavnostně ukončili. Děti ale neodešly s prázdnou … každý si ještě odnesl dárek – knihu dle vlastního výběru, aby mohly ve čtení vesele pokračovat.

Není k dispozici žádný popis fotky.

Děkujeme Obci Rozsochy a Mikroregionu Bystřicko za mnohaletou podporu této akce a těšíme se na další ročník.

 


12. ročník akce „Rozsochy čtou dětem“ se blíží!

 Jsme rádi, že Vás zase po roce můžeme pozvat na pětidenní program čtecích podvečerů, které u nás v Rozsochách probíhají v rámci celorepublikové akce „CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM“ a mikroregionální akce „BYSTŘICKO ČTE DĚTEM 2019“. 

 I letos se snažíme vymyslet pestrý a zábavný program, na různých místech

a pro všechny věkové skupiny. Program stále ladíme, ale už teď víme, že nad knihou

a se zajímavými hosty se sejdeme v týdnu od 11. do 15. března 2019.

 A na co se můžete těšit?

Čekají nás tři pohádková čtení pro nejmenší děti,  jedno cestovatelské čtení pro děti  od sedmi let a jedno čtení spojené s besedou  pro starší děti a studenty od čtrnácti let. Číst budeme ve školce i škole, v místní hasičské zbrojnici se sborem dobrovolných hasičů, i na obecním úřadě. Konkrétní program bude v brzké době zveřejněn.

Těšíme se na Vás!
400 knihoven se zapojí do interaktivní hry Déčka s Pavlem Zedníčkem

Dětská stanice České televize po úspěšné letní soutěži Sežeňte ovečky! opět zvedne děti a rodiče od obrazovek. Tentokrát je pomocí internetové hry vyšle do knihoven doručit tajemný dopis. Hra navazuje na právě vysílaný seriál Skautská pošta 1918, věnovaný vzniku Československa, v hlavní roli s Pavlem Zedníčkem, který se stane i průvodcem hry.
Internetový projekt webu decko.cz se stejně jako seriál zabývá obdo...bím první republiky, na jejímž začátku skauti zajišťovali distribuci důležitých zásilek i tajných depeší. Zatímco seriál o této době vypráví, ve hře si dobrodružnou roli doručovatelů děti samy vyzkouší. I zde v roli pamětníka vystupuje stoletý skaut v podání Pavla Zedníčka, který u sebe doma narazí na nedoručený dopis, což je mu samotnému záhadou. Záhadou, s níž mu mají pomoci právě diváci Déčka.

Na projektu s dětským webem spolupracuje více než 400 veřejných knihoven po celé České republice. Právě do nich mají směřovat první kroky každého, kdo se při hře na skautského doručovatele rozhodne pomoci a dopis osobně doručit. Tím ale celá soutěž teprve začíná.


Květnová aktualita:

Nová kniha v naší knihovně: Deník Anne Frankové (nové a dokonalé vydání této legendární knihy, rozhodně stojí za prohlédnutí a přečtení)

34049219-1884347548252844-2024267805146218496-n-1 34015569-1884347698252829-262848188879208448-n-1
Tip četby na dovolenou:

https://www.tyden.cz/rubriky/kultura/literatura/knizni-tipy-na-dovolenou-svet-v-zadech-ci-roman-neznamy_481027.html
Rozsochy čtou dětem – 11. ročník:
cd-2018-a
cd-2018-b
cd-2018-c

 Proč číst dětem?

"Aby měly svět rády. Aby se jim v něm líbilo. Aby věděly, že je větší než to, co vidí jenom očima. Aby mu věřily. A aby věřily nám, co jim čteme. Když čte taková maminka nebo tatínek – to je svět, jak má být: krásný, vzrušující, důvěryhodný, bezpečný a útulný."To jsou krásná slova Luďka Richtera – dramaturga, režiséra a herce, který se takto vyjádřil pro projekt „Celé české čte dětem“, který se snaží připomínat rodičům, aby si i v dnešní hektické době našli čas pro společné čtení se svými dětmi a vedli děti ke čtení.

 A přesně v duchu těchto myšlenek každoročně pořádáme čtecí podvečery v naší obci i my. Neděláme si iluze, že náš program přiměje děti, aby před všemi svými činnostmi a zálibami daly přednost knize, ale snažíme se ukázat, že i čtení – ať už společné nebo samostatné – může být pestré, zábavné, zajímavé a může přinášet radost. A vidíme, že někdy se to opravdu daří!

Ale dost teorie – jaký byl tedy letošní ročník?

Jelikož začínáme druhou desetiletku této akce, řekli jsme si, že „Čtení dětem“ uděláme akčnější a pestřejší – na různých místech, se zajímavými hosty a tématy,  pro malé ale i větší děti, které nám za těch předchozích deset ročníků vyrostly, ale stále chodí dál…A tak vznikl letošní program:

V pondělí 12. března jsme čtecí týden zahájili v prostorách MŠ Rozsochy, cestovatelské pohádky nám přijely přečíst herečky brněnského Pohádkového divadla – Sandra Riedlová a Kateřina Mendlová-Horáčková. Četly jsme o Africe a potom jsme se v divadelním představení do Afriky i všichni společně podívali. A byla to Afrika jak má být!

V úterý 13. března navázala svým programem ZŠ Rozsochy, která si pro děti školního věku připravila cestopisné čtení a povídání s Mgr. Alexandrou Gabrielovou - obdivuhodnou ženou, která se sama s dalšími dvěma cizími ženami vypravila na dobrodružnou „Expedici Borneo“.  


Středa 14. března byla určena pro studenty a veřejnost. Svůj životní příběh, který byl zapsán do knihy „Krvavé jahody“, nám přijela vyprávět sama paní Věra Sosnarová. Zasedací místnost obecního úřadu se zaplnila do posledního místa. Během dvouhodinového excelentního vyprávění této 87 leté ženy, která se svojí mladší sestrou nedobrovolně prožila 19 let v sovětských gulazích, snad nikdo ani nedýchal. Všechny nás celý její příběh velmi silně zasáhl.  Je až neskutečné, kolik nespravedlností, ponížení, bolestí a tragédií se vejde do jednoho lidského života. A není to historie až tak stará…


Paní Sosnarová a její příběh vepsaný do knihy Krvavé jahody

Přes to všechno je paní Věra optimistická, řekla nám i hodně krásných a povzbudivých slov, je plná energie, dokázala nás rozbrečet i rozesmát. Knížka se v knihovně nestačí půjčovat, ale živé setkání bylo opravdu nezapomenutelné!

Čtvrtek 15. března byl opět zaměřen na nejmenší děti – naše pozvání přijal kouzelník Jiří Krejčí, který dětem přečetl pohádkový příběh o popleteném kouzelníkovi.  V druhé části programu se děti zúčastnily školičky kouzel, učily se triky a odhalovaly podvůdky, na závěr společnými kouzelnickými silami vyčarovaly rej světlušek! Byl to opravdu kouzelný podvečer.

Fotka uživatele Obec Rozsochy.

A i páteční podvečer byl pohádkový  - do svého království za divadelní oponu nás 16. března pustili místní divadelníci. Seděli jsme v pohádkových kulisách a první kapitolu knihy „Tajemství staré bambitky“ nám četl sám královský kuchař. Děti se tak dostaly přímo mezi postavy tohoto příběhu, byli jsme doslova vtaženi do děje. A kdo chtěl vědět, jak vše dopadne, mohl zůstat na divadelní představení, které poté, co jsme snědli dort a rozdali si pohádkové odměny, začínal…

"Čtení dětem - za oponou s místním divadelním souborem"

Děkujeme místnímu divadelnímu souboru, který nás vstřícně a mile přijal a věnoval se nám i v tak vypjaté chvíli, jako je hodina před začátkem představení!

Dále děkujeme Obci Rozsochy, která celou akci  finančně podporuje, děkujeme Mikroregionu Bystřicko, který podporuje i naši akci v rámci mikroregionálního projektu „Bystřicko čte dětem“ a dalším sponzorům – Kraji Vysočina, E.on ČR, a.s., Mateřídoušce a Sluníčku.
 

plakat-cteni-2017

 Vánoční program pro děti - prosinec 2017
...........................................................................................................................................................................

VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ... a my si je užijeme i v místní knihovně!

V prosinci bude v knihovně připravena výstavka knih s vánoční tématikou

a v sobotu 17.12.2016 se vánočně naladíme

 

u programu s názvem "VÁNOČNÍČEK" - DIVADLO PARAVÁNEK

(divadlo se uskuteční z kapacitních důvodů v prostorách MŠ Rozsochy, začátek v 15.00 hodin).

Těšíme se a už teď přejeme krásný prosinec a štastné a veselé!

.......................................................................................................................................................................................

Vybíráme z novinek na knižním trhu - přijďte a určitě se začtete...

Obálka titulu Do tmy

Magnesia Litera 2016 za prózu.
Příběh osamělé, nemocné ženy, která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, má od počátku nádech apokalypsy. Děj se posouvá kupředu pomocí detailně propracovaného „plánu sběru“. Konstantou je pak úterý, výkupní den, kdy hrdinka nedočkavě navštěvuje výkupnu. I přes pomalé, zdánlivě nevzrušené tempo probublává pod hladinou podivný neklid. Rafinovaný styl nás kapitolu po kapitole vtahuje hlouběji: hlouběji do staré půdy, hlouběji do prokletí sběru bylin.

Obálka titulu Němci/brož./

Hlavní hrdinka a současně vypravěčka románu žije v Londýně, kam odešla po listopadu 1989 za prací a kde nyní čeká své první dítě. Nadcházející mateřství ji v myšlenkách vrací do dětství v komunistickém Československu a vyvolává i zasutou vzpomínku na balíčky plné sladkostí, které dostávala od jakési babičky ze západního Německa...

.......................................................................................................................................................................................

Přijďte do knihovny - od listopadu máme nový soubor knih z výměnného fondu!

Čeká na Vás hezké čtení - těšíme se na Vás!
.........................................................................................................................................................................................

 

Výsledek obrázku pro angličtina pro děti

Knihovna je multifunkční - bývá využívána i jako herna nebo učebna angličtiny!

..............................................................................................................................................................................................

Co třeba trocha poezie?! Poslechnout si ji budete moci v Novém Městě na Moravě!

A pokud se vám nechce "až" do Města, stavte se do místní knihovny, poezii máme také!

Poesiomat je juckebox na poesii. Stačí zmáčknout příslušné tlačítko a z reproduktoru se začnou linout verše.... Přijďte se zaposlouchat.

 .............................................................................................................................................................................................

ČTENÍ NA PRÁZDNINY

LOVEC DRAKŮ - Khaled Hosseini

Strhující drama ze současného Afghanistánu. Autor, kalifornský lékař, inspirován vlastními vzpomínkami, vypráví příběh osudových zvratů, jimiž jeho hrdina Amír prochází od dětství na cestě k dospělému zmoudření nejprve za mírových posledních let afghánské monarchie a poté za sovětské válečné okupace, na útěku z vlasti a při hledání nového života v emigraci. Události těžko pochopitelné krutosti i bezmezné oddanosti a očistné lásky se v tomto bravurně napsaném románu střídají bez sentimentu, bez jediného zbytečného slova. Svou opravdovostí zasáhl čtenáře ve více než padesáti zemích světa a v milionových nákladech stále zůstává hlavní literární událostí knižních žebříčků. Podle knihy byl natočen i úspěšný film.

 TISÍCE PLANOUCÍCH SLUNCÍ - Khaled Hosseini

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků.

 KAM SE PODĚLA ELIZABETH - Emma Healeyová

Jak máte vyřešit záhadu, když si nepamatujete, čemu jste na stopě?
Román Kam se poděla Elizabeth je opředen záhadou, kterou čtenáři zprostředkovává sama hlavní postava Maud. Ta je neuvěřitelně zapomnětlivou vypravěčkou. Pravda, čtenáři to příliš neulehčuje, ale co naplat, stejně si drahou Maud rychle oblíbí.
Maud je stará, zapomnětlivá, a když si vezme do hlavy, že se ztratila její kamarádka Elizabeth, nikdo ji nebere vážně. Ale jak má o tom přesvědčit ostatní, když si sama není jistá, kdy Elizabeth viděla naposledy? A tak jí nezbývá, než se do pátrání pustit sama, vyzbrojená lístečky s poznámkami, svou papírovou pamětí. Zároveň se jí však neustále vrací vzpomínky na její sestru Sukey, která se před více než padesáti lety, záhy po válce, ztratila neznámo kam a její zmizení se nikdy neobjasnilo. V Maudině mysli se příběh Sukey tomu Elizabethině nebezpečně přibližuje a Maud se čím dál víc ztrácí ve svých představách. Vědomí přítomnosti jí uniká a živé vzpomínky na tragédii, starou již více než padesát let, se jí vrací s nebývalou intenzitou.

----------------------------------------

Ve středu 16. března 2016 nás čekala milá návštěva - na exkurzi přišli žáci a učitelé

 

ZŠ Rozsochy.

Děti zamířily nejdříve do místní knihovny, kde se dozvěděly základní informace o chodu a fungování knihovny, nad veselými obrázky Josefa Lady si s knihovnicí popovídalyo zacházení s knihou, prohlédly si knihovnu i knižní zajímavosti (nejmenší a největší knihu, nejstarší knihu, knihy našich prababiček apod.). S chutí se pustily i do kvízové hry, která prověřila  čtenářské schopnosti, přehled ve světě literatury i orientaci v knihovně. Vše dopadlo dobře - děti rozluštily tajenku, která se zároveň stala i pomyslným klíčem na cestě k pokladu...

Návštěva ZŠ Rozsochy - exkurze v knihovně

Rozsochy čtou dětem 2016

Fotografie z pětidenní akce "Čtení dětem" naleznete zde:

http://www.rozsochy.cz/fotogalerie/90/

http://www.rozsochy.cz/fotogalerie/91/

http://www.rozsochy.cz/fotogalerie/89/

 

cteni-detem-2016

 

zibura-pozvanka-206b

 

 
Těšíme se na Vánoce!

 

 

 

Připravujeme vánoční program
  • čtení knih s vánoční tématikou pro děti
  • čtení knih s vánoční tématikou pro dospělé
  • vánoční výstavku a dílnu s představením pro děti i dospělé.

Napište si proto do diáře datum: 20.12.2015,  těšíme se na Vás!

Vánoční představení veselé i vážné.

Představte si toto: sedíte s kamarády, povídáte si, za oknem poletují bělounce svítivé sněhové vločky, zazpíváte si koledy… a do toho vám vpadne čert! Totiž jaký čert – spíše takový klučina čertovský. A hned že se mu v pekle nelíbí a kdesi cosi a jestli tu prý na světě může zůstat! Ale povídejte si o Ježíškovi s čertem v zádech, že?

Ale nebojte se, však to dobře dopadne! Nevěříte? Tak přijďte taky!

Vánoční představení veselé i vážné zaujme a pobaví malé i velké i největší!

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
pozvanka-cesta-do-lesa-2015
 
Pojďte s námi oslavit svátek knihoven!

Přijďte v říjnu do knihovny, kde si můžete prohlédnout malou výstavku knih "Broučků" od Jana Karafiáta a dozvědět se něco

o životě spisovatele, který je rodákem z nedalekého Jimramova.

Součástí výstavky je i burza knih /vyřazené knihy, nové knihy, které jsme dostali ale v knihovně už máme atd.)/.

Peníze z prodeje se vrátí zpět do knihovny, nakoupíme za ně nové knihy!

A 24. října se s námi vydejte na výlet -  navštívíme zajímavá místa v našem okolí!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
POVINNÁ ŠKOLNÍ ČETBA?!

Žádný problém - knížky Vám vypůjčíme z naší knihovny nebo seženeme z jiné!

Test, Testy

(Sice se jedná o "povinnou" četbu, ale většina opravdu stojí za přečtení!)

V knihovně se snažíme stále doplńovat knihy, které do této kategorie spadají, nebojte se proto obrátit na místní knihovnu, rádi Vám pomůžeme!

Otevřeno je ve středu od 15:00 - 17:00 hodin a v sobotu od 14:00 - 16:00.

Požadavek můžete poslat i elektronicky na knihovna@rozsochy.cz

 

PŘIPRAVUJEME LETNÍ KNIŽNÍ BAZAR!
 
V průběhu srpna nebo začátkem září se ukuteční bazar knih.
Na prodej budou připraveny knihy, které byly při revizi knihovního fondu vyřazeny, ale i knihy,
které jsme dostali darem, ale v knihovně už je máme.
 
Takže bude stát za to přijít!
 
Ceny budou spíše symbolické, ale i tak se utržené peníze vrátí zpět do knihovny!
 
Pořídíme za ně nové knihy!
 
.............................................................................................................................................................
 
 
logo-cteni-detem-2015
cd-2015-a
cd-2015-aa
cd-2015-c
 
I v letošním roce se zapojíme do akce "Bystřicko čte dětem",
zapište si do svých kalendářů termín a přijďte, určitě to zase bude stát za to!

Sponzory akce jsou: Obec Rozsochy, Mikroregion Bystřicko - E.on, Kraj Vysočina

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Knihy v roce 2015 s 10% DPH

 

Ve sněmovně se 24.9. 2014 rozhodlo i o snížení DPH pro knihy. Sazba od 1.1.2015 je 10 procent.
Do roku 2015 existovala v ČR na různé typy knih základní sazba 21 procent a snížená 15 procent, kterou od 6. listopadu 2011 přes velký protest zavedly ODS a TOP09 (Petici tenkrát podepsalo přes 160 tisíc lidí) Dokonce i v roce 2014 proti snížení nejvíc v parlamnetu protestovaly ODS a TOP09.  Původní návrh byl od roku 2012 zvýšit DPH knih na 14 procent a od roku 2013 na 17,5 procenta.

O kolik bude tedy levnější kniha, která například stála 300Kč + 15% DPH?
Bystrý čtenář se může jen smát. Za prvé sleva 5% z této ceny nestačí ani na jedno kafe a za druhé dlouhodobé zvýšení cen nakladatelé využijí a ochota jít s cenou dolů bude minimální. Nesmíme ale zapomenout, že nejvíc na knihách vydělává distribuce, která si bere až 50% z konečné ceny knihy.

A co eknihy a audioknihy?
Opět smích. Zůstává 21% DPH. Zvýšení DPH na eknihy (21%) způsobilo, že jeden z největších českých distributorů elektronických knih Palmknihy.cz oznámil, že začíná prodávat e-knihy přes nově založenou firmu Palmbooks se sídlem v Lucembursku.

V EU pohybuje průměrná daň na papírové knihy kolem 7,5% s tím, že 0% daň je ve Velké Británii, Irsku, Norsku, Chorvatsku.
V Lucembursku je 3% daň i na eknihy,  Itálie a Španělsko 4%. Francie má stejnou daň pro normální i eknihy, 5,5%. Nejvyšší 20% daň na knihy má Bulharsko, Albánie, Ukrajina a Dánsko, které má 25%.

 

..................................................................................................................................

nejlepsi-knihy-napis

Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt,

v němž budou každoročně doporučovat nové české knihy pro děti a mládež.

Katalog bude sloužit pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám,

ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový

katalog vychází a všem, kdo s knihami

a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

http://www.nejlepsiknihydetem.cz/

 
...................................................................................................................
 
 
V knihovně si můžete vypůjčit knihu "Život v Oldřiši očima Marie Magdalény Trojákové", která je vzpomínkami Marie Magdalény na život v Oldřiši na počátku 20.století. Své vzpomínky sepsala ručně pro každou ze svých tří dcer a tyto vzpomínky se dědily po přeslici, až přišly do rukou pravnučky Reginy Valentíkové , která myšlenku tyto vzpomínky zveřejnit uvedla ve skutečnost.
 
...........................................................................................................
 
Nevíte jakou knihu přibalit na dovolenou či prázdniny?!
Přijďte k nám do knihovny, kde Vám rádi poradíme!
 
Můžete se inspirovat i na stránkách knihomolů:
 
 

...................................................................

V červenci 2014 se nám podařilo získat darem asi 40 knih z Knihovny M.J.Sychry Žďár nad Sázavou,

jakmile budou knihy u nás, zveřejníme podrobný seznam.

Děkujeme!